si-krasna-ilustracneĽUĎOM, KTORÍ SA SNAŽIA VZÁJOMNE SI POROZUMIEŤ, SA TO VÄČŠINOU AJ PODARÍ

V tomto pokračovaní témy o empatickom počúvaní nájdete už konkrétne rady, ako sa naučiť druhých počúvať tak, aby sa naše vzťahy v rozhovoroch prehlbovali a neničili.Nie sú to žiadne špeciálne psychologické postupy, ktoré by boli niečim výnimočné – ale aj napriek tomu ich uvedenie do praxe bude od vás vyžadovať vedomé úsilie a tréning. Tak ako všetko nové, čo sa človek začne učiť a používať, ani toto vám nepôjde hneď od začiatku úplne ľahko.

Buďte k sebe láskavé a odpustite si,

ak sa vám niečo nepodarí tak, ako by ste chceli.

 Celoživotné spôsoby komunikácie sa nedajú zmeniť zo dňa na deň.

Postupne určite zistíte, že vaše rozhovory s druhými ľuďmi sa stali hlbšími a vzťah s človekom, na ktorom vám záleží, je pevnejší a bližší.

SCHOPNOSŤ HOVORIŤ A SCHOPNOSŤ POČÚVAŤ SÚ DVA Z NAJVÄČŠÍCH DAROV, KTORÉ SI ĽUDIA NAVZÁJOM MÔŽU DAŤ

NAUČTE SA POČÚVAŤ – 2. časť

Takže začíname:

1./ POČÚVAJTE OČAMI

Ak vám druhý niečo rozpráva, venujte mu plnú pozornosť. Pozerajte sa na neho. Nečítajte, nelistujte v časopise, vypnite televízor. Dajte mu aj svojimi očami na vedomie, že to, čo hovorí v tej chvíli, je pre vás dôležité.

2./ POČÚVAJTE ÚSTAMI

Mlčte! Neskáčte svojmu partnerovi do reči a neprerušujte ho svojimi názormi na vec. Vydržte to aspoň päť minút. Kým váš partner hovorí, je vašou úlohou počúvať ho – len tak zistíte, čo sa odohráva v jeho mysli a v jeho srdci.

3./ POČÚVAJTE KRKOM

Prikyvujte – samozrejme primeraným spôsobom. Dávate tým najavo, že ste plne sústredený a plne vnímate a počúvate, čo vám druhý rozpráva.

4./ POČÚVAJTE RUKAMI

Položte všetko, čo držíte v rukách. Nákup, žehličku, ovládač od televízora, mobil, pero… Počas počúvania sa nevystierajte, nedávajte si ruky za krk- nechajte ich voľne položené. V prípade potreby, ak váš partner prežíva ťažkú chvíľu – plače alebo je vystrašený – môžete sa ho dotknúť a tým dať najavo, že ste pri ňom a cítite s ním.

5./ POČÚVAJTE TELOM

Keď váš partner hovorí, občas sa k nemu nakloňte. Zmenšíte tým na chvíľu vzdialenosť a aj týmto dáte najavo, že sústredene počúvate. Samozrejme rešpektujte vzdialenosť, ktorá je závislá od druhu vášho vzťahu. Je rozdiel, či počúvate svojho manžela alebo suseda.

6./ POČÚVAJTE NOHAMI

Behom toho, ako druhý rozpráva, neodchádzajte z miestnosti. Ak by vaše deti príliš demolovali zvyšok vášho domova (alebo sa diala iná katastrofa), tak svojej hovoriacej polovičke povedzte : „Prepáč mi. Veľmi ťa počúvam a veľmi ma zaujíma čo hovoríš, len idem skontrolovať deti a hneď som späť.“

7./ POČÚVAJTE NIELEN FAKTY, ALE AJ POCITY

Nepočúvajte len fakty. Skúste pochopiť aké pocity sa pod nimi skrývajú. Skúste odhaliť skrytý strach, alebo hnev, ale aj pocit radosti alebo inú dôležitú emóciu, ktorú hovoriaci, v súvislosti s faktami, prežíva a skúste ju nahlas pomenovať. Napríklad môžete povedať: „Vidím, že si celý vystrašený“, alebo „Počujem, že ti je z toho veľmi smutno a si sklamaný“, alebo „To si asi cítil veľkú radosť“. Možnosti, čo povedať, sú nekonečné. Správne odhadnutie skrytého pocitu sa dá trénovať. A nebojte sa chyby! Ak sa trafíte, partner vám dá najavo súhlas, ak sa pomýlite hovoriaci vás pravdepodobne opraví a možno sám presnejšie pomenuje aká emócia sa sa za jeho rozprávaním skrýva.

8./ POČÚVAJTE Z PERSPEKTÍVY SVOJHO PARTNERA

Toto je jedno z tých ťažších odporúčaní. Nie je to ľahké pochopiť, ako situáciu vníma náš partner. Všetci máme tendenciu vnímať situácie a udalosti cez vlastný filter videnia a cez vlastné skúsenosti – je to prirodzené. Ale pokúste sa vžiť do pocitov toho druhého a pochopiť jeho videnie. Ak sa vám to podarí, otvorí sa pred vami svet toho druhého, ktorý vám bol doteraz skrytý. A vy dostanete príležitosť spoznať vnútorný svet človeka, ktorého máte rady. A verte, že to môže byť vzrušujúca chvíľa. Ak budete cielene trénovať, je veľmi pravdepodobné, že sa zlepšíte aj v tejto schopnosti.

9./ PARTNERA NAJPRV POCHOPTE

S vyjadrením svojho pohľadu na vec počkajte, kým pochopíte, čo sa vám snaží váš partner povedať. Porozumejte najprv jeho pohľadu a jeho prežívaniu. Až keď má váš partner pocit, že mu rozumiete, bude pripravený vypočuť si vás a váš názor. Nikdy však druhému nehovorte, že nemá právo sa cítiť tak, ako sa cíti. Každý má právo na akýkoľvek pocit, a to, že vy to cítite inak neznamená, že ten druhý sa mýli.

10./ SNAŽTE SA O ČO NAJLEPŠIE POCHOPENIE PARTNERA

Aby ste partnera čo najlepšie pochopili môžete mu klásť doplňujúce otázky. Ak si potrebujete doplniť nejakú faktickú informáciu – meno, dátum, miesto, čas, alebo ak si potrebujete niečo overiť, môžete sa spýtať : „Rozumiem tomu správne ? Je to takto ….?“ , alebo „Dobre som to pochopil? Myslíš si o tom toto….?“. V tejto chvíli ide len o to, aby ste správne pochopili, čo vám druhý hovorí. Nevyjadrujte svoje názory, hodnotenie a postoje.

11./ ZVEREJNITE SVOJE POCHOPENIE

Nahlas zhrňte to, ako ste pochopili partnerove myšlienky a pocity. Môžete napríklad povedať: „Ak tomu dobre rozumiem, tak hovoríš, že sa cítiš zranený a nahnevaný preto, že som ťa sklamala tým, že som….atď. Dobre som to pochopila?“ Ak ste sa vo vzájomnom rozhovore dostali až takto ďaleko, tak môžete začať svojho partnera uisťovať o svojej láske a podpore (alebo o niečom inom, čo je pre vás dôležité).

12./ SLOVAMI VYJADRITE SVOJU LÁSKU, POROZUMENIE A PODPORU

Slovami vyjadrite to, že partnerovi rozumiete. Že chápete jeho pocity a prežívanie a že má na toto plné právo. Môžete povedať približne niečo takéto: „Chápem, že sa na mňa hneváš a myslíš si, že som ťa sklamala. Ja na tvojom mieste by som cítila to isté.“ Ak sa vám naozaj podarilo začať vidieť partnerovu situáciu z jeho pohľadu, tak sa z vás stane chápajúca partnerka a prestanete byť nepriateľkou v opozícii.

13./ NA VYJADRENIE SVOJHO POHĽADU A NÁZORU POŽIADAJTE O POVOLENIE

Ak váš rozhovor prišiel až do bodu, keď sa váš rozprávajúci partner cíti vypočutý, prijatý, pochopený a v bezpečí, tak môžete požiadať o dovolenie na vyjadrenie svojho názoru a svojho prežívania. Môžete začať napríklad takto: „Som veľmi rada, že si mi to povedal. Teraz mi je už jasné, prečo sa hneváš (alebo niečo iné). Rada by som ti vysvetlila svoj pohľad na vec a povedala ti, čo sa odohrávalo vo mne. Ak mi to dovolíš prosím. Môžem?“

Ak sa váš partner cíti naozaj prijatý a vypočutý, tak je pravdepodobné, že s vyjadrením vášho pohľadu bude súhlasiť a je veľká šanca, že vám venuje čas a pozornosť takým spôsobom, ako ste to pretým urobili vy pre neho.

A NA ZÁVER

Je veľmi pravdepodobné, že ak je takýto spôsob počúvania a vedenia rozhovoru pre vás nový, tak to bude vyžadovať dlhší čas, kým si tieto pravidlá osvojíte. A ak ich aj budete ovládať vy, to ešte neznamená, že ich bude hneď ovládať aj váš partner. Je možné, že aj keď sa budete snažiť, tak váš partner bude komunikovať “starým spôsobom”. Vtedy to môže byť pre vás naozaj náročné. Ale skúste vydržať. Často je treba dlhší čas kým si aj druhý všimne, že sa niečo zmenilo. Skúste otvorene, v mene vášho vzťahu, partnerovi navrhnúť zmenu komunikácie, ale buďte pripravená na to, že jeden rozhovor o takejto zmene asi stačiť nebude. Ale verte, že to stojí za to!

Pretože:

Ľuďom, ktorí sa snažia vzájomne si porozumieť, sa to väčšinou aj podarí. Následne môžu začať SPOLU HĽADAŤ spôsob ako zvládnuť to, čo ich trápi. A keď ten spôsob nájdu a problém v ich vzťahu sa vyrieši – bez víťaza a porazeného – tak sa ich vzťah dostane na vyššiu úroveň. Blízkosť medzi nimi sa prehĺbi a obidvaja cítia hlboké prepojenie, ktoré dáva životu ten správny zmysel.

EMPATICKÉ POČÚVANIE MÔŽE OBNOVIŤ AJ PRERUŠENÝ VZŤAH

Čo si o tomto všetkom myslíte? Zdá sa vám to reálne, príliš idealistické, alebo neuveriteľné?

Budeme sa veľmi tešiť, ak nám zanecháte svoj komentár. Zaujíma nás váš názor a skúsenosti.

Ak by ste sa chceli poradiť, ako začať meniť štýl vašej komunikácie, príďte k nám aj osobne. Môžeme spoločne hľadať riešenia ako prehĺbiť, alebo obnoviť blízkosť vo vašich vzťahoch.

Ďakujem za čas, ktorý ste venovali čítaniu.

Ďakujeme

lubka_podpis_130

 

 

Ľubica Neštepná – poradkyňa v oblasti vzťahov a osobnostného rozvoja