Znie to tak jednoducho.
Prečo teda mnohí ľudia po zlyhaní nejakého vzťahu – manželského, priateľského, pracovného, ale aj vzťahu rodičov a detí – hovoria:
„Nevedeli sme spolu dobre komunikovať.“
Schopnosť HOVORIŤ A POČÚVAŤ
sú dva z najväčších darov,
ktoré si ľudia navzájom môžu dať.
Väčšinu z nás to však nikto nikdy neučil. Preto to často nefunguje. A tak osvojenie si tejto schopnosti – EMPATICKY POČÚVAŤ – vyžaduje tréning a vedomé úsilie. POĎTE TRÉNOVAŤ S NAMI!!
–
NAUČTE SA POČÚVAŤ – 1. časť
Určite ste sa s tým už stretli. Rozprávate niečo druhému a máte pocit, akoby ste „hádzali hrach na stenu“. Ako sa pri tom cítite? Určite nepríjemne. Ale platí to aj opačne. Čo robíte, keď počúvate priateľku, svojho partnera, alebo svoje dieťa? Skutočne počúvate? Často sa nevieme dočkať, kedy hovoriaci už skonči, aby sme mu mohli povedať, čo si o tom myslíme, čo sa v podobnej situácii stalo nám, alebo mu rýchlo chceme dať dobrú radu, čo má robiť…atď.
A práve toto je ten spôsob počúvania, ktorý zaručene naše vzťahy neposilní!
–
ZAČNITE POČÚVAŤ EMPATICKY
Aj keď sa to väčšina z nás nikdy a nikde cielene neučila, pretože ani v škole ani v mnohých rodinách sa nestretávame s tým správnym spôsobom vedenia rozhovoru, existuje spôsob ako to robiť. A dá sa naučiť! Volá sa empatické počúvanie. Jeho princípy je možné si osvojiť. A aj keď to bude vyžadovať úsilie a tréning – výsledok stojí za to.
PREDTÝM, AKO ZAČNETE S NÁCVIKOM BUDE DÔLEŽITÁ ZMENA VÁŠHO VNÚTORNÉHO POSTOJA!
BEZ DÔVERY TO TOTIŽ NEPÔJDE!
–
AKO ZAČAŤ
Tak ako to teda robiť? Ako druhého skutočne počúvať? Ako vybudovať alebo zmeniť štýl komunikácie tak, aby sa posilnil náš vzťah s iným človekom, na ktorom nám záleží? Bez dôvery – v to, že ak sa zmení spôsob, akým druhého počúvate, tak sa skvalitní váš vzťah a pomôže to pri riešení konfliktov, ktoré spolu zažívate – to nepôjde.
ZAČAŤ DÔVEROVAŤ TOMUTO SPÔSOBU POČÚVANIA JE PRVÝ A ZÁKLADNÝ KROK
–
O ČO VLASTNE IDE?
Cieľom empatického počúvania je prechod od egocentrického počúvania (vnímania konverzácie z vlastného hľadiska) k empatickému počúvaniu (vnímaniu rozhovoru z hľadiska nášho partnera). Postupne by ste mali upustiť od poskytovania nevyžiadaných rád, od prezentácie vlastných názorov, vynášania súdov a hodnotení. A z akého dôvodu? Pretože toto všetky druhy vzťahov zhoršuje a utvrdzuje v nich konfliktné správanie. Naopak empatické počúvanie môže vytvoriť tú správnu atmosféru vhodnú pre to, aby váš partner porozumel tomu, čo mu chcete povedať a zároveň objavil a aj zmenil problematické stránky svojej povahy. Samozrejme, že to všetko platí pre obe strany.
–
EMPATICKÉ POČÚVANIE MÔŽE OBNOVIŤ AJ PRERUŠENÝ VZŤAH
Je dôležité začať sa pozerať na svet očami toho druhého a porozumieť tomu, čo prežíva vo svojom vnútri. Je dôležité pochopiť nie len jeho myšlienky, vnímanie, názory a túžby, ale aj jeho pocity a prežívanie. To však neznamená, že sa s nimi musíte vnútorne stotožniť. Samozrejme, že je prirodzené, že na vec môžete mať odlišný názor. Len už budete rozumieť tomu, ako sa na vec pozerá váš partner. Budete mať šancu pochopiť dôvody, ktoré ho k jeho názorom a postojom priviedli a tiež pocity, ktoré zažíva. Aj keď to pre mnohé z vás môže znieť neuveriteľne, takáto zmena v komunikácii medzi partnermi, často vedie k uzdraveniu narušeného vzťahu.
–
A AKO NA TO?
Keďže my všetci, aj ženy aj muži, od prírody radi vyjadrujeme svoje názory, bude takáto premena v spôsobe počúvania druhého, vyžadovať obrovskú zmenu v komunikačných zvykoch. Jeden výskum dokonca naznačuje, že človek priemerne počúva asi sedemnásť sekúnd, kým začne druhého prerušovať a vyjadrovať svoj vlastný pohľad na danú tému. Toto je však tá najhoršia podoba egocentrického počúvania a len zriedkakedy vedie k produktívnemu rozhovoru.
NAUČIŤ SA EMPATICKY POČÚVAŤ VYŽADUJE TRÉNING A VEDOMÉ ÚSILIE
–
Ak teda máte dôveru, chuť a odvahu v tento spôsob počúvania, PUSTITE SA DO TOHO!
Pri empatickom počúvaní je dôležité dodržať tieto štyri princípy:
-
Počúvajte s cieľom porozumieť. A ani v myšlienkach hovoriaceho neposudzujte a neodsudzujte.
-
Nevyjadrujte vlastné názory, postoje a skúsenosti počas toho, kým váš partner hovorí.
-
Povzbudzujte partnera pri rozprávaní a poďakujte mu za otvorenosť, aj keď s jeho názormi nemusíte súhlasiť.
-
Svoje vlastné myšlienky vyjadrujte až keď váš rozprávajúci partner bude mať pocit, že je vypočutý a pochopený.
Môže sa zdať, že tieto štyri princípy empatického počúvania nie sú ničím zvláštne a vôbec ničím komplikované, ale verte, že zaviesť ich do praxe, bude od vás vyžadovať vedomé úsilie a tréning. Celoživotné spôsoby komunikácie sa nedajú zmeniť zo dňa na deň. To ako to urobiť konkrétne sa dočítate v pokračovaní tohto článku – NAUČTE SA POČÚVAŤ – 2. časť
Ďakujem za čas, ktorý ste venovali čítaniu a dúfam, že tieto informácie vám boli užitočné.
Čo si o tomto všetkom myslíte? Aké sú vaše skúsenosti?
Nechajte nám komentár, prosím, veľmi radi si prečítame váš názor. Alebo k nám rovno príďte a môžeme začať s tréningom 🙂
–
Ďakujeme
–
–
Ľubica Neštepná – poradkyňa v oblasti vzťahov a osobnostného rozvoja